SMMM OLMAK İSTEYENLERE DUYURU

SMMM OLMAK İSTEYENLERE DUYURU:

Mali müşavir olmak istiyorsanız öncelikle kanunun aradığı özel ve genel niteliklere uymak zorundasınız. Bunlar: http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=3989

Mali müşavir olamının yolu öncelikle staj başlatma sınavını kazanmaktan geçer. 7 Kasım 2009 Staj Başlatma Sınavını kazanmış bir aday olarak karşılaştığım durumları size aktarmayı borç biliyorum.

İki tane tanım verelim:

Teori: Üniversitede aldığımız eğitim, okuduğumuz mesleki dökümanlar, kanun ve yönetmelikler vs...

Pratik: Teorilerin hayata geçirilmesi, uygulanması

Staj ise teori ve pratiğin birlikte yürütülmesi

Şimdi konumuza dönelim. 4 yıllık bir üniversitenin ilgili bölümlerinden ya da diğer bölümlerinden lisans üstü mezun olduk mu? Olduk

Sınav ücreti, dosya bedeli gibi masrafları karşıladık mı? Karşıladık

Çalıştık çabaladık

Bir de sınavı kazandık mı? Kazandık

Şimdiki aşama staj yeri bulma hususu:

3568 Sayılı Kanun ve Yönetmelikten alıntı

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

ADAY MESLEK MENSUPLARI İLE İLGİLİ İŞLEMLER

Staja Başlama

Madde 19- Staja başlama değerlendirmesini başaran aday meslek mensubunun, hangi meslek mensubunun yanında veya gözetim ve denetiminde staja başlayacağı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odasın'ca ilan edilir ve yanında staj yapılan meslek mensubuna bildirilir.

Özlük Hakları

Madde 22- Aday meslek mensubu ile TESMER arasında yapılacak sözleşme gereği aday meslek mensubunun sigorta primleri TESMER tarafından ödenir. Meslek mensubu söz konusu sigorta primlerini ilgili ayın 10'una kadar ödemek zorundadır.

Bu iki madde bir stajyer için olabilecek en iyi haklardır. Ancak bu maddelerin pratiği yok. Yani eğer sınavı kazandıysanız muhtemelen iş bulamadınız ya da sigorta primleriniz dahil masraflarınızı kendiniz karşılıyorsunuz.

Peki meslek mensupları bizlerden ne gibi özellikler beklerler: Genelde 2-3 yıl tecrübeli olmanızı ve büroda yapılacak bütün işlere vakıf olmanızı isteyeceklerdir. Yani kendi gibi bir personel isterler. Bu şartlara sahipseniz iş bulur maaş ve sigorta sorununuz olmaz.

Bir gazete açın ve iş ilanları sayfasına bakın stajyer ilanı muhtemelen göremeyeceksiniz. Ya da varsa şayet muhtemelen bayan resimli cv falan...

İlgili kanun ve yönetmeliği incelerseniz stajyerlerin bir çok ödevi var. Ama stajyerlerin hakları hususu muamma

Meslek hukukumuzu okuyanlar bilirler;

Mali müşavirler ortak bir büro kullanmazlar örneğin bir avukatla bürosunu paylaşmazlar

YMM defter tutmazlar, muhasebe bürosu açmazlar

Teoride böyle ya pratikte??

Acaba meslek odaları denetimin ne olduğunu biliyor mu? Mali tabloların denetiminden bahsetmiyorum. Meslek mensuplarının denetiminden söz ediyorum. Eğer denetim yapabilirlerse bu çarpıklıkları görebilirler.

Bu dediğimden hiç denetim yapmadıkları anlamı çıkmasın. Örneğin bazı meslek mensupları gösterdikleri adreslerde bulunamıyorlar hatta bazılarının gösterdiği adreste büro yok!! Ben böyle bir meslek mensubunun internette bir eleman arama sitesinde eleman ararken gördüm. Şaka yapmıyorum.

Denetim demişken meslek odamın düzenlediği bir seminere katıldım. Konu denetim nedir?

Henüz iş bulamadığım için meslek büyüklerimi toplu bir şekilde görüp onlar hakkında bir fikir edinmek için katıldım. Yanlış anlaşılmasın iş bulma umuduyla gitmedim. 1,5 saat kadar kaldım ve çıtımı bile çıkarmadım.

Bu seminer benim hiç hoşuma gitmedi. Çünkü denetim nedir adlı seminerimiz oldukça yüzeysel gibi geldi bana eğer böyle bir seminer düzenleniyorsa meslek mensupları arasında büyük bir uçurum var.

Şimdi diyebilirsiniz bu kadar şeyi biliyordun neden mali müşavir olmaya karar verdin?

Ben bu sınava ağustos ayında başvurdum. Taa yazın başında staj ve sınav hakkında bilgi almak için meslek odamı aradığımda staj ve sınav hakkında bilgi alamadım.

Ama gözümü karartmıştım bu mesleği istiyordum ve sınavı kazanabileceğimi de biliyordum.

Bende bilgi alabilmek için internetten ilgili kanun ve yönetmelikleri okudum. Bu şartlara göre sınava girmeye karar verdim. Şimdi tek bir sorunum vardı. Malumunuz sınava girebilmek için epey bir para gerekiyor. Tarih veriyorum 31 Ağustos sınava son başvuru tarihi, bu duygusal sorundan ötürü Ağustos ayının 2. haftasına kadar sınava girip giremeyeceğim belli değildi. Bu sınava girebilmek için bankadan kredi kullandım.( nasıl olsa sınavı kazanır bir işim olur ve borcumu ödeyebilirim diye.)

Neyse işte sınava girdim kazandım çok sevindim. Hatta çok sevinmeme rağmen içimde yaşadığım sevinci dışarı vurmam yetersiz kalıyordu.

Ertesi gün odamı aradım sınavı kazandığımı şimdi ne yapmam gerektiğini söyledim. Staj yerini kendimin bulmam gerektiğini o gün öğrendim. O gün bugündür bir sesizlik içindeyim.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç sınava başvurursanız bu yazdıklarımı hatırlayınız. Eğer sınavı kazanırsanız bir günlük zorunlu eğitime katılacaksınız ve size bir katılım belgesi, bir çanta, kalem, defter ve yürürlülükte olmayan malum maddeleride içinde bulunduran meslek mevzuatını bir törenle takdim edecekler ve zoru başardığınız söylenecek!!

ve salona şu soruyu soracaklar:

Kaç kişi staj yeri buldu?

Yüzlerce kişilik salondan 5-10 kişi elini kaldıracak ve durumun iyi olmadığı söylenecek ancak üzülmeye gerek yok meslek hukukumuz 2 yıl süre tanımış!!

İşte mesleğimizde teori böyleyken pratikte böyleyken bu meslek babadan oğula geçen meslekten öteye gidemez.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !